Get Adobe Flash player

DLA UCZNIÓW

Jesteś tutaj

Strona główna » Z ŻYCIA SZKOŁY 2014/2015

Hydrolaty ziołowe, płyny micelarne, toniki, kremy, …..  a więc współczesne  formy kosmetyczne? Tego typu tematyką para się grupa zainteresowanych uczniów z klasy 2BT TECHNIKUM CHEMICZNEGO,  która pod kierunkiem  M. Wawrzyckiej w dniu 11.03.2015 zorganizowała warsztaty kosmetyczne dla uczniów  3-go Gimnazjum w Lublinie.

            Z czego możemy zrobić krem do twarzy?  Czy można samodzielnie zrobić musującą kulę do kąpieli czy też tonik ziołowy? Na te i wiele innych, równie ciekawych pytań, mogli znaleźć odpowiedź uczniowie lubelskiej szkoły gimnazjalnej.  Teoria była połączona z praktyką w pracowni chemicznej.

Po krótkim szkoleniu – „Pracuj bezpiecznie w pracowni chemicznej” i zapoznaniu z instrukcją wykonania  wybranego kosmetyku,  każdy uczeń przystąpił do swojej „chemiczno-artystycznej” działalności, przywdziewając  fartuchy, rękawiczki,  okulary ochronne  (BHP NA PIERWSZYM MIEJSCU!:)).      W rolę mentorów i opiekunów gimnazjalistów wcielili się kreatywni uczniowie  z klasy 2bt (I. Kaźmierczak, K. Lalak, M. Markiewicz, Z. Mikita, A. Zielińska). Młodzi laboranci zapoznali uczestników warsztatów nie tylko z surowcami, które służą do otrzymywania różnych form preparatów kosmetycznych, lecz także z dużą swobodą i precyzją uczyli ich czynności laboratoryjnych (ważenia, homogenizacji, ogrzewania, sączenia, ….), przedstawili sprzęt i aparaturę  niezbędną do wytworzenia kosmetyku (zestaw do destylacji z parą wodną).

Po około trzech godzinach   „twórczej działalności „ uczniowie  z gimnazjum otrzymali  swój pierwszy kosmetyk, np.: czekoladowy balsam do ust, hydrolat różany, krem nagietkowy, musującą kulę do kąpieli itp.

W ostatniej fazie warsztatów zostało już tylko wielkie sprzątanie  w laboratorium i pakowanie kosmetyków. Każdy uczeń z gimnazjum dostał w prezencie to, co „wytworzył” J. A wszystko to  działo się za sprawą „Chemicznej Naukowej Akcji” organizowanej w naszej szkole przez nauczycieli chemii uczących  w klasach Technikum Chemicznego o specjalizacji technologia środków farmaceutycznych i kosmetycznych.

ZDJĘCIA Z WARSZTATÓW

Informację przygotował(a): 

 

Nazwa użytkownika